Ozónoterapie je nová a velice účinná léčebná metoda, která přináší výraznou úlevu při páteřních potížích. Je zcela bezpečná a šetrná. Úspěšnost se pohybuje mezi 70 až 80 procenty.

Aplikace ozónu je efektivní, levná a snadno proveditelná alternativa léčby bolestivých syndromů zad. Podle odborné literatury, se její úspěšnost pohybuje mezi 70 až 80 procenty. Výhody této neinvazivní léčebné metody spočívají v tom, že není spojena s rizikem alergické nebo anafylaktické reakce, je prováděna v systému HOCATT bez lokální anestezii, může být aplikována opakovaně nebo v kombinaci s analgetiky či kortikoidy a upřesňuje indikace k chirurgickému řešení. Dlouhou dobu se hledala metoda , která umožní smršťování výhřezu ploténky, bez operativního zákroku. Studie na spontánní zmizení úlomků ploténky ukázaly, že to byla autoimunitní reakce. Nervové kořenové bolesti jsou způsobené z největší části uvolněním toxických kyselin.

Pří ošetření ozónem jde o aplikaci směsi kyslík-ozón do těla přes otevřené pory pokožky, transdermální cestou. Ozón po aplikaci působí jednak na poškozenou meziobratlovou ploténku a jednak na poškozené nervové kořeny. Dochází k uvolnění vody z jádra ploténky, tím se zmenší objem vyklenující se ploténky a tím i tlak na nervový kořen. Ozon má však i analgetický, protizánětlivý efekt na nervový kořen, což vede skoro okamžitě k zmírnění bolesti.
Tato terapie s poměrně vysokou úspěšností ( 70-80% ) má proti operačnímu zákroku výhodu i v tom, že je podstatně kratší. Následná fáze rekonvalescence, je méně traumatizující pro pacienta, odpadají komplikace, kterými je v 15-20% zatížena operační léčba (recidivy Hernie, instabilita, pooperační srůsty, infekce disku) a není náročná.
Princip účinku
Ozon je silné oxidační činidlo, které v okamžiku, kdy se dostane do vodného prostředí se chemicky přemění na peroxidy a dojde k vyplavení volných hydroxylových radikálů. V tuku pak vznikají z nenasycených mastných kyselin reaktivní ozonidy. Biologický účinek pak záleží na koncentraci plynu. V koncentracích kolem 5-30 µl/ml vedou oxidační reakce k útlumu lokální zánětlivé situace, ovlivňují vnímání bolesti (analgetické účinky) a pozitivně ovlivní prokrvení v místě. V důsledku pak dochází k omezení zánětlivého prostředí a k ústupu otoku nervového kořene.

Яндекс.Метрика